Dünya Hali

Trump’ın Kılıç Dansı

Sam Amca’yı bilirsiniz. Hani şu bütün dünyayı elde etmek için Amerikan vatandaşlarını “I want you, for US army” (Amerikan ordusu için size istiyorum!) diyerek savaşa çağıran hayalî “kahraman” Sam Amca! Evet; artık o hayalî bir “kahraman” olmaktan çıkarak ete kemiğe büründü ve Donald Trump olarak karşımızda duruyor!

Çok iddialı bir giriş olarak görülebilir belki, ancak çiçeği burnunda Amerikan Başkanı’nın daha göreve gelmeden önce yaptığı açıklamalara ve hareketlere bakmak bile bu iddiayı temellendirmek için yeterli. Diplomatik görüşmeleri bir hareketiyle krize çevirebilen, Amerika’dan kurduğu bir cümleyle dünyanın öteki ucunda kasırgalar oluşturabilen, ülkedeki “denge”leri gözetmeksizin yaptığı hamlelerle insanları şaşkına çevirebilen Trump’ı Türkiye’de büyük umut ve beklentilerle karşılayan bir kitlenin var olması da ayrı bir tartışma konusu. Geçelim!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın yaptığı çılgınlıkların son halkası da Suudi Arabistan ziyareti oldu. Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri liderleriyle bir araya gelen Başkan, Suudlarla imzaladığı milyar dolarlık anlaşmaların ardından yaptıkları kılıç dansıyla mesaj veriyordu. ABD, Ortadoğu ve Arap Yarımadası üzerinde bir takım planları olduğunu söylüyordu bir anlamda. O kılıçlar boşuna çekilmedi. Kılıç dansı kazanılan bir zaferin ardından yapılıyor! Milyar dolarlık silah anlaşması imzalamak “zafer” olarak nitelendirilecekse, bu Suudlardan çok Amerika Birleşik Devletleri için söz konusu olabilir. Öyleyse Trump ve Suudlar kılıçları birilerine sallıyordu diyebiliriz.

İsmail Taha’nın hazırladığı yazının devamı Semerkand Dergisi Temmuz 2017 sayısında.